Edustajat MTK:n valiokunnissa ja verkostoissa vuonna 2020

​​​​​​​

Peltokasvit-valiokunta:
Anu Tuomola, Urjala (luomuedustaja)
040 838 5004, anumarjatuomola[ at ]gmail.com

Kylvösiemen-verkosto:
Matti Kantola, Sysmä
0500 845 169, matti.kantola[ at ]phnet.fi
verkoston puheenjohtaja

Mallasohra-verkosto:
Heikki Mäkelä, Lahti
0400 432 0880, heikki[ at ]ylimakela.fi
verkoston varapuheenjohtaja

Erikoiskasvit-valiokunta (sokerijuurikas):
Petri Lauttia, Hämeenlinna (MTK-Renko)
050 520 4059, petri.lauttia[ at ]gmail.com

Elinkeinopolitiikka- ja yrittäjyysvaliokunta
Hevosverkosto:
Helena Halinen, Janakkala
050 337 9858, helena.halinen[ at ]pp.inet.fi
verkoston puheenjohtaja

Osaaminen ja hyvinvointivaliokunta:
Liisa Salmela, Loppi
050 538 9246, liisa.m.salmela[ at ]gmail.com

Ympäristö- ja maankäyttövaliokunta:
Lassi-Antti Haarala, Humppila (MTK-Lounais-Häme)
00 589 5238, lassi-antti.haarala[ at ]surffi.net

Maaseutunuorten valiokunta:
Olli Cavén, Hauho
050 332 0555, olli.caven[ at ]hotmail.com

Jäsenpalveluvaliokunta:
Mika Hannu, Urjala, (MTK-Lounais-Häme)
0500 347 8380, mikahannu[ at ]luukku.com
varajäsen
 

​​​​​​

 

Valiokunnat vuonna 2020 MTK Hämeen edustajat

 

Työvaliokunta  (oma valiokunta)     
Kirsi Ahlgrén, Hollola, 0400 718 109, kirsi.at[ at ]gmail.com 
Arto Laine, Hattula-Kalvola, 040 709 2470, arto.laine[ at ]mtk.fi
Lassi-Antti Haarala, Lounais-Häme, 040 589 5238, lassi-antti.haarala[ at ]surffi.net
sihteeri Jukka-Pekka Kataja, MTK Häme, 040 557 3681, jukka-pekka.kataja[ at ]mtk.fi

Elinkeinopolitiikka- ja yrittäjyysvaliokunta
Arto Laine, Hattula-Kalvola, 040 709 2470, arto.laine[ at ]mtk.fi
​​​​​​​Marko Pastila, Padasjoki, 050 565 8841, marko.pastila[ at ]gmail.com
Eero Pura, Lounais-Häme, 040 093 1134, eeropura[ at ]gmail.com
sihteeri Jukka-Pekka Kataja, MTK Häme, 040 557 3681, jukka-pekka.kataja[ at ]mtk.fi

Jäsenpalveluvaliokunta
Mika Hannu, Lounais-Häme, 050 347 8380, mikahannu[ at ]luukku.com
Riikka Suutari, Heinola, 040 564 3261, resuutari[ at ]gmail.com
Susanna Valtonen, MTK Häme, 040 588 0500, susanna.valtonen[ at ]mtk.fi
sihteeri Eeva Saarikorpi, MTK-Kaakkois-Suomi, 040 545 2079, eeva.saarikorpi[ at ]mtk.fi

Lihavaliokunta
Aku Länninki, Lounais-Häme, 040 526 5928, aku.lanninki[ at ]gmail.com
​​​​​​​Antti Jaakkola, Lounais-Häme, 040 5911 693, antti.jaakkola[ at ]valkeaniemenpirtti.fi
​​​​​​​Pia Parikka (lammas) Heinola, 040 739 0494, pia[ at ]parikantila.fi
sihteeri Tuula Dahlman, MTK-Kaakkois-Suomi, 040 847 4277, tuula.dahlman[ at ]mtk.fi

Luomuvaliokunta
Jonna Ukkola, Loppi, 040 757 3757, jonna.ukkola[ at ]outlook.com
Aapo Ylä-Sulkava, Kärkölä, 041 436 7667, aapoylasulkava[ at ]gmail.com
sihteeri  MTK-Uusimaa

Maaseutunuorten valiokunta
Olli Cavén, Hauho, 050 332 0555, olli.caven[ at ]hotmail.com
Henri Jussila, Hattula-Kalvola, 040 747 8412, jussila.henri[ at ]luukku.com
Salla Niemi, Loppi, 040 963 6312, salla-niemi[ at ]hotmail.com
​​​​​​​Piia Pesola, Loppi, 040 120 4045, pesolapiia[ at ]gmail.com
sihteeri Susanna Valtonen, MTK Häme, 040 588 0500, susanna.valtonen[ at ]mtk.fi

Maitovaliokunta
Simo Horkka, Lounais-Häme, 0400 482 295, horkka.simo[ at ]gmail.com
​​​​​​​Matti Unnaslahti, Kuhmoinen, 0400 614 955, matti.unnaslahti[ at ]gmail.com
sihteeri Jaakko Ahola, MTK-Pirkanmaa, 0400 364 469, jaakko.ahola[ at ]mtk.fi

Osaaminen ja hyvinvointivaliokunta
Jaana Niemi, Heinola, 0400 788 201, jaana.ahola[ at ]phnet.fi
Liisa Salmela, Loppi, 050 539 9246, liisa.m.salmela[ at ]gmail.com
sihteeri Kari Aikio, MTK Häme, 040 570 7270, kari.aikio[ at ]mtk.fi

Peltokasvivaliokunta
Matti Kantola (kylvösiemen), Sysmä, 050 084 5169, matti.kantola[ at ]phnet.fi
Heikki Mäkelä, (mallasohra), Lahti, 0400 432 880, heikki[ at ]ylimakela.fi
Anu Tuomola, Urjala, 040 838 5004, anumarjatuomola[ at ]gmail.com
Juha Vaari, Hattula-Kalvola, 040 584 3428,  juhavaari[ at ]gmail.com
sihteeri Bjarne Westerlund, SLC Nyland

Verovaliokunta
Antti Mäenpää, Janakkala, 040 510 1139, antti.maenpaa[ at ]proagria.fi
Timo Olkkonen, Hartola, 0400 470 315, timo.m.olkkonen[ at ]pp.phnet.fi
sihteeri Jyrki Näsi, MTK Häme, 040 574 8742, jyrki.nasi[ at ]mtk.fi

Ympäristö- ja maankäyttövaliokunta
Lassi-Antti Haarala, L-Häme, 040 589 5238, lassi-antti.haarala[ at ]surffi.net
Laura Hämäläinen, Hämeenkoski, 0400 978 665, laura.hamalainen[ at ]phnet.fi
sihteeri Matti Perälä, MTK-Uusimaa, 0400 315 115, matti.perala[ at ]mtk.fi

Alueellinen metsävaliokunta
Arto Laine, Hattula-Kalvola, 040 709 2470, arto.laine[ at ]mtk.fi
Jukka-Pekka Kataja, MTK Häme, 040 557 3681, jukka-pekka.kataja[ at ]mtk.fi
sihteeri Asta Sarkki, MTK Metsäryhmä, 040 148 9933, asta.sarkki[ at ]mtk.fi

 

 

 

​​​​​​​