Eteläisten MTK-liittojen yhteisvaliokunnat vuonna 2023


MTK Hämeellä, MTK Uusimaalla, MTK Kaakkois-Suomella & SLC Nylandilla on yhteiset valiokunnat. Tämän lisäksi liha- ja maitovaliokunnassa on mukana myös MTK Pirkanmaa, MTK Satakunta & MTK Varsinais-Suomi.

Yhteisvaliokunnat ottavat kantaa valiokunnan toimintaan liittyviin ajankohtaisiin teemoihin maakunnallisesti.

Valiokunnat: työvaliokunta, elinkeinopolitiikka- ja yrittäjyysvaliokunta, jäsenpalveluvaliokunta, lihavaliokunta, luomuvaliokunta, maaseutunuorten valiokunta, maitovaliokunta, osaaminen- ja hyvinvointivaliokunta, peltokasvivaliokunta, ympäristö- ja maankäyttövaliokunta & metsävaliokunta

MTK Hämeen edustajat

Työvaliokunta (liiton oma valiokunta)     
Lassi-Antti Haarala, 040 589 5238, lassi-antti.haarala@surffi.net
Kirsi Ahlgrén, 0400 718 109, kirsi.at@gmail.com
Juha Vaari, 0405843428, juhavaari@gmail.com
sihteeri Päivi Rönni, MTK Häme

Elinkeinopolitiikka- ja yrittäjyysvaliokunta
Marko Pastila, Padasjoki, 050 565 8841, marko.pastila[ at ]gmail.com
Juuso Heikkilä, Forssa, 0400 169 454, juuso.heikkila(a)tammelankoneasema.fi
Ellen Rydbeck, 050 4015115, ellen.rydbeck(a)suontaka.fi
sihteeri Päivi Rönni, MTK Häme

Jäsenpalveluvaliokunta
Heini Katajisto, Sysmä, 040 7381 341, heini(a)katajisto.fi
Janette Koskinen, 0449814192, janette.koskinen(a)mtklounais-hame.fi
Elina Nummela, MTK Häme
sihteeri Eeva Saarikorpi, MTK-Kaakkois-Suomi, 040 545 2079, eeva.saarikorpi[ at ]mtk.fi

Lihavaliokunta
Aku Länninki, Lounais-Häme, 040 526 5928, aku.lanninki[ at ]gmail.com
Antti Jaakkola, Lounais-Häme, 040 5911 693, antti.jaakkola[ at ]valkeaniemenpirtti.fi
Pia Parikka (lammas) Heinola, 040 739 0494, pia[ at ]parikantila.fi
Susanna Valtonen, Hämeenlinna, susanna.valtonen(a)mtk.fi
sihteeri Tuula Dahlman, MTK-Kaakkois-Suomi, 040 847 4277, tuula.dahlman[ at ]mtk.fi

Luomuvaliokunta
Petri Kerava, Loppi, 050 5282491, petekerava@suomi24.fi
Iina Närvänen, Ypäjä, 040 727 9173, iina.narvanen(a)outlook.com
Laura Hämäläinen, Hollola, 0400 978 665, laura.hamalainen(a)phnet.fi
sihteeri Mirka Niemelä, MTK-Uusimaa

Maaseutunuorten valiokunta
Satu Mäkelä, Janakkala, 050 3421724, satu.makela@pp2.inet.fi
Salla Niemi, Loppi, 040 963 6312, salla-niemi[ at ]hotmail.com
Sanna Varsaluoma-Upola, Asikkala, 040 840 8604, sanna.varsaluoma(a)hotmail.com
Janne Karkkula, 0503279640, janne@karkkula.net
sihteeri Elina Nummela, MTK Häme, 040 823 6615, elina.nummela(a)mtk.fi

Maitovaliokunta
Simo Horkka, Lounais-Häme, 0400 482 295, horkka.simo[ at ]gmail.com
Matti Unnaslahti, Kuhmoinen, 0400 614 955, matti.unnaslahti[ at ]gmail.com
sihteeri Jaakko Ahola, MTK-Pirkanmaa, 0400 364 469, jaakko.ahola[ at ]mtk.fi

Osaaminen ja hyvinvointivaliokunta
Liisa Salmela, Loppi, 050 539 9246, liisa.m.salmela[ at ]gmail.com
Riikka Suutari, 0405643261, sihteeri.mtkheinola@gmail.com
sihteeri Kari Aikio, MTK Häme, 040 570 7270, kari.aikio[ at ]mtk.fi

Peltokasvivaliokunta
Matti Kantola (kylvösiemen), Sysmä, 050 084 5169, matti.kantola[ at ]phnet.fi
Heikki Mäkelä, (mallasohra), Lahti, 0400 432 880, heikki[ at ]ylimakela.fi
Juha Vaari, Hattula-Kalvola, 040 584 3428,  juhavaari[ at ]gmail.com
Laura Hämäläinen, 0400 978665, laura.hamalainen@phnet.fi
sihteeri Bjarne Westerlund, SLC Nyland

Alueellinen metsävaliokunta
Lassi-Antti Haarala
Päivi Rönni
sihteeri Asta Sarkki, MTK Metsäryhmä, 040 148 9933, asta.sarkki[ at ]mtk.fi

​​