Edunvalvonta

 

MTK Hämeessä tapahtuu. Osallistu ja vaikuta päätöksentekoon!

Mihin voin vaikuttaa?

Edunvalvonta

 

Johtokunta

MTK Hämeen toimintaa ohjaa 12-jäseninen johtokunta. Sen jäsenet valitaan liiton syyskokouksessa kolmivuotiskaudeksi kerrallaan. Liiton johtokunta valitsee vuosittain johtokunnan puheenjohtajan ja varapuheenjohtajan. Johtokunta asettaa tarpeen mukaan valiokuntia ja työryhmiä.​​​​

Puheenjohtaja:
Lassi-Antti Haarala, Lounais-Häme, 040 589 5238, lassi-antti.haarala@mtk.fi, toimikausi 2020-2022

Varapuheenjohtaja:
Juha Vaari, Hattula-Kalvola, 040 584 3428, juhavaari@gmail.com, toimikausi 2019-2021

Johtokunnan jäsenet:
Kirsi Ahlgrén, Hollola, 0400 718 109, kirsi.at@gmail.com, toimikausi 2021-2023

Jari Eerola, Lammi-Tuulos, 050 540 5899, jari.eerola@setala-eerola.fi, toimikausi 2021-2023
Kimmo Inovaara, Renko, 050 324 1618, kimmo.inovaara@gmail.com, toimikausi 2020-2022
Antti Jaakkola, Lounais-Häme, 040 591 1693, antti.jaakkola@valkeaniemenpirtti.fi, toimikausi 2019-2021
Petri Kerava, Loppi, 050 528 2491, petekerava@suomi24.fi, toimikausi 2020-2022
Kari Niittymäki, Sysmä, 0400 841 164, kari.niittymaki@phnet.fi, toimikausi 2021-2023
Tuomas Näppilä, Urjala, 050 462 2708, tuomas.87@windowslive.com, toimikausi 2019-2021
Riikka Suutari, Heinola, 040 564 3261, resuutari@gmail.com, toimikausi 2021-2023
Matti Unnaslahti, Kuhmoinen, 0400 614 955, matti.unnaslahti@gmail.com, toimikausi 2020-2022
maaseutunuorten edustaja: Olli Cavén, Hauho, 050 332 0555, olli.caven@hotmail.com, toimikausi 2019-2021

Valtuuskunta

Ylintä päätösvaltaa MTK:ssa käyttää valtuuskunta. MTK-liitot saavat valtuuskuntaan edustajat oman jäsenmääränsä perusteella.
Varsinaiset edustajat ja varaedustajat MTK:n valtuuskuntaan valitaan liiton syyskokouksessa kaksivuotiskaudeksi kerrallaan.

MTK Hämeellä on jäsenmääränsä perusteella viisi jäsentä, joista yksi on aina johtokunnan puheenjohtaja. Johtokunnan varapuheenjohtaja toimii tämän henkilökohtaisena varaedustajana valtuuskunnassa.

Valtuuskunnan varsinaiset jäsenet:
Liiton puheenjohtaja Lassi-Antti Haarala, Lounais-Häme, 040 589 5238, lassi-antti.haarala@surffi.net, kausi, 2021-
Matti Kantola, Sysmä, 050 084 5169, matti.kantola[ at ]phnet.fi, kausi 2020-2021
Marianne Mänki, Lounais-Häme, 050 569 7898, marianne.satuli[ at ]gmail.com, kausi 2021-2022
Pia Parikka, Heinola, 040 739 0494, pia[ at ]parikantila.fi, kausi 2021-2022
Päivi Välilä, Janakkala, 0500 216 433, valila.paivi[ at ]gmail.com, kausi 2020-2021

Valtuuskunnan varajäsenet:
Liiton varapuheenjohtaja Juha Vaari, Hattula-Kalvola, 040 584 3428, juhavaari[ at ]gmail.com, kausi 2021-
Aku Antila, Akaa-Sääksmäki, 040 778 9209, aku.antila[ at ]gmail.com, kausi 2021-2022
Laura Hämäläinen, Hämeenkoski, 0400 978 665, laura.hamalainen[ at ]phnet.fi, kausi 2020-2021
Vesa Liehu, Akaa-Sääksmäki, 040 500 7281, vesaliehu[ at ]gmail.com, kausi 2020-2021
Eero Pura, Lounais-Häme, 0400 931 134, eeropura[ at ]gmail.com, kausi 2021-2022

MTK:n johtokunta

MTK:n keskusliiton toimintaa ohjaa johtokunta, johon jäsenet valitsee MTK:n valtuuskunta. MTK Hämeellä on ollut edustaja keskusliiton johtokunnassa järjestön perustamisesta alkaen.

Arto Laine, Hattula-Kalvola, 040 709 2470, arto.laine@mtk.fi, toimikausi 2021-2023